Zaparowana szyba od wilgoci

Skąd bierze się wilgoć w samochodzie?

 Wilgoć to problem w wielu samochodach starszej daty, jednak dotyczy również nowszych modeli. Przyczyn jej powstawania może być wiele, jednak do najczęstszych powodów należy z pewnością zaliczyć:

  • sparciałe uszczelki drzwi,
  • niedrożne kanały odpływowe lub kratki odpływowe pod szybą
  • zapchany filtr kabinowy
  • grzyb lub inne zanieczyszczenia w klimatyzacji lub wentylacji

Miejsce postoju samochodu jest również dość istotne i może przyczyniać się do powstawania wilgoci we wnętrzu.

Co warto wymienić, żeby usunąć wilgoć w aucie?

Usunięcie wilgoci w aucie jest bardzo ważne, ponieważ może ona prowadzić do powstawania pleśni, która nie tylko zepsuje wygląd samochodu, ale także może być szkodliwa dla zdrowia. Aby usunąć zapach stęchlizny i wilgoć w aucie, warto przemyśleć  kilka rzeczy:

  • Odpowiednie oczyszczanie – pierwszym krokiem do usunięcia wilgoci jest odpowiednie oczyszczenie samochodu. Należy umyć go dokładnie, aby usunąć brud i kurz, które mogą przyciągać wilgoć.
  • Używanie odpowiednich środków czyszczących – następnym krokiem jest używanie odpowiednich środków czyszczących, takich jak specjalne preparaty do usuwania wilgoci lub inne produkty chemiczne. Te produkty mają na celu usunięcie wilgoci z powierzchni samochodu.
  • Używanie nawiewu auta– jeśli masz wentylator w swoim aucie, możesz go używać, aby usunąć wilgoć. Wentylator pochłonie wilgoć i wypchnie ją na zewnątrz samochodu. Dobre wygrzanie samochodu zawsze warto zastosować po czyszczeniu.
  • Używanie suszarki do włosów – jeśli nie masz dobrego nawiewu, możesz używać suszarki do włosów, aby usunąć wilgoć z auta. Suszarka będzie dmuchała gorącym powietrzem na powierzchni samochodu i pochłonie wilgoć.
  • Usuwanie plam – jeśli masz plamy na tapicerce lub dywaniku samochodowym, możesz je usunąć stosując specjalne środki czyszczące lub roztwory soli. One też mogą być przyczyną powstawania wilgoci. 
  • Usuwanie zapachów – jeśli masz problem z niemiłym zapachem w aucie, możesz go usunąć stosując specjalne preparaty do usuwania zapachów lub ustawiając filtry powietrza.
Czytaj też:  Jak wyczyścić fotele samochodowe z sierści?

Domowe sposoby na wilgoć w samochodzie

Wilgoć w samochodzie może być bardzo uciążliwa, szczególnie jeśli jest dużo wilgoci w powietrzu. Może to prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także zapachów, które mogą być trudne do usunięcia. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się wilgoci z samochodu.

Pierwszym sposobem jest stosowanie suszarek do włosów lub odkurzaczy. Wystarczy włożyć suszarkę lub odkurzacz do środka samochodu i przejechać nim po całym wnętrzu, aby usunąć wilgoć. Jeśli masz dostęp do suszarki o niższej temperaturze, możesz również ustawić ją na niski poziom i ustawić czas suszenia na 15-20 minut.

Kolejnym skutecznym sposobem jest stosowanie saszetek z silikonem lub innymi materiałami absorbującymi wilgoć. Można je umieścić w różnych miejscach wewnątrz samochodu, aby pomóc w usuwaniu wilgoci. Saszetki te mają tendencję do absorbowania wilgoci i utrzymywania jej wewnątrz saszetki, co oznacza, że ​​można je wymieniać co kilka tygodni lub miesięcy, aby utrzymać samochód suchy.

Warto wypróbować również torebki z ryżem, które rzucone pod siedzenie z pewnością pochłoną część wilgoci.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *